Kuidas pikeerida tomati- ja paprikataimi?
Kui tomati tõusmete idulehed on täis kasvanud ja võtnud rõhtsa asendi, tuleb noored seemikud pikeerida. Pikeerimine on tärganud taime ümberistutamine koos juureotsa näpistamisega. Sellise tegevusega tagatakse taimedele parem valgustatus, kuna tihti tärganud taimed paiknevad tihedasti üksteise kõrval. Samuti parandab pikeerimine taime juure kasvu, sest juureotsa äranäpistamine parandab juure harunemist.
Pikeeritakse taimi, mille seemned külvati külvikasti või -karpi. Külvikassettidesse külvatud seemnetest arenenud taimi ei pikeerita. Need jäävad kassetti kuni kasvukohale istutamiseni. Samuti ei pikeerita taimi, mille seemned külvati potti, turbatabletti. Vajadusel istutatakse nad siiski ümber suuremasse potti.
Tomatitaime võib enne päris kasvukohta istutamist mitmeid kordi potist potti tõsta ja iga kord saab ta jälle alumiste lehtedeni mulda panna. Sellega saab vähendada taimede väljavenimist ning tulemuseks on ilusad, matsakad tomatitaimed.
Paprika puhul ei ole olukord nõnda lihtne, kuna paprika on igasuguse ümberistutamise suhtes üsna pirtsakas. Kõnealune taim ei talu juurekava vigastamist ja seetõttu tema juureotsi ei näpistata, samuti ei või teda uuesti lehtedeni mulda panna. Paprikataim peab olema istutatud alati samale kõrgusele, kus ta on senini kasvanud, vastasel juhul jääb taim pikalt kiratsema ja ei pruugigi vilja kandma hakata.
Pikeerimiseks tuleks valida spetsiaalne liivasegune kergem muld, milles taimedel on lihtne juuri kasvatada. Umbes nädala jagu peale ümberistutamist tuleks hakata taimi ka väetama. Selleks sobib hästi mõni looduslik kastmisväetis, näiteks mereadruekstrakt.