Eestlased ja tšilli

Edward Lucas Foto: Pm Edward Lucas: eestlased ja tšilli 20. september 10:40 Tšillipipar ei ole eesti köögile omane. Aga see on aidanud mõned Eesti silmapaistvad pojad ja tütred Economisti toimetuses kuulsaks teha.

Paprikad

Paprika Paprika- Capsicum sp., Solanaceae, rohttaim, poolpõõsa ja madala lehtpõõsaste perekonda maavitsaliste sugukonda kuuluv. Paprika vili on botaaniliselt mari, ehkki seda rahvapäraselt ebaõigesti kaunaks kutsutakse. Vilja kest on nahkjas ja läikiv. 5-30 cm pikad ja kaaluvad kuni 250g. On umbes 50 liiki. Köögiviljapaprika vili võib sordist olenevalt olla väga erinevate kujude, suuruse ja värvusega. Nii …

Paprika

Paprika (Capsicum) perekonna esindajaist pakuvad köögiviljanduses huvi peamiselt kaks liiki, mis pärinevad Lõuna- ja Kesk-Ameerika troopilistelt aladelt ja toodi Euroopasse 16. saj pärast Ameerika avastamist. Euroopas viljeldi paprikat algul ilutaimena ja alles hiljem hakati teda tarvitama köögiviljana. Aretatud on nendest kahest liigist välja köögiviljapaprika (ka magusa pipra nime all), aga samuti maitseainena tarvitatavaid nn vürtsipaprika …

Siin natuke chili kasvatamisest.

Jalapeno, chilli, cayenne ja paprika kasvatamine. Külvamine: Külva sooja mulda! Aseta seemned 1-2 kaupa külvipotti ning kata 0,5cm mullakihiga Kasta ning kata kilega. Aseta külvialus sooja kohta (nt. külmkapi peale) jälgi  et muld ei kuivaks läbi Idanemine võib võtta kuni kaks nädalat (minul 10 päeva) Optimaalne kasvutemperatuur 22-27C Hiljemalt õitsemise alguses tuleb erineva teravusega sordid …